Jalutusringi raskusastmed: 1A kuni 5C

Kindlasti oled märganud, et DoggoTravel keskkonnas on Jalutusringide kategooria. Igal rajal on lisaks nimele pealkirjas veidi müstiline tähe ja numbri kombinatsioon. Mingi salakeel ilmselt? Kaugel sellest. Seletan igaks juhuks lahti, mida tähendavad 2B või 4C.

Raskusaste & tehniline nõudlikkus

Lihtne – number tähendab raja raskusastet ja täht raja tehnilist keerukust.

Seega 1A tähistab kerget ja lühikest matka. Numbrile lisatud “A” annab koeraga jalutajale teada, et rada on läbitav ilma igasuguse erilise varustuseta. Tavaline käimisjalats on OK.

Miks siis asja keeruliseks ajada? Asi selles, et DoggoTravel keskkonnast leiavad koeraomanikud ka jalutusringe Euroopa mägedes. Kui meiesugune lausikurahvas satub paari tuhande meetri kõrgustesse, on päevamatkaks raja valimisel mõistlik hinnata oma võimeid, oskuseid ja raja läbimiseks kuluvat prognoositavat aega.

Eesti matkadel see eriti rolli ei mängi. Siinsed matkad on reeglina lühikesed ja ei nõua ka mingeid erilisi tehnilisi oskuseid. Kui välja arvata aeg-ajalt ette tulevaid kraaviületusi.

Päris mägedes tuleb arvestada nii tõusumeetreid kui seda, kas vahepeal on vajadust ronida mööda redeleid või lausa via-ferratat. Võib juhtuda, et satute paika, kus paremal on kuristik ja vasakul püstine kaljuserv.

Oleks üsna kehva lugu, kui pärast poolt päeva mägiradadel kõmpimist jõuad kaljuservani ja raja jätkamiseks oleks vaja leida viis, kuidas koos koeraga 15-meetrisest redelist ühes tükis alla saada. Või siis tagasi pöörata. Parem oleks seda ette teada, ehkki meeldejääv seiklus seegi, kui ise kohapeal loova lahenduse leiad.

Koeraga matkajate jaoks kohandatud klassifikatsioon

Oleme eeskujuks võtnud Euroopas julgestustrossidega varustatud kaljumarsruutide (via-ferrata, klettersteige) tähistamisel kasutatava Smith/Fletcher  süsteemi. Ka see koosneb numbri ja tähe kombinatsioonist.

Süsteem on sarnane ka UIAA (Rahvusvaheline Alpinismiföderatsioon) klassifikatsiooniga.  Kellele huvi pakub, võib lugeda erinevatest süsteemidest siit.

Oleme ausad, koeraga päris igaüks alpinismimatkale ka ei lähe. Ja DoggoTravelist leiate ikkagi ennekõike päevaseid jalutusringe koos koeraga. Jalutusringi pikkuseid mõõdame pigem tundides ja üle ööpäeva nõudvad radu siit ei leia.

Mida see 1A tähendab? Või 3C?

Numbrid 1-5 märgivad raja läbimiseks vaja minevaid jõuvarusid ehk raskusastet. Seega 6-7 kilomeetrine rada ilma märgatavate tõusumeetriteta saab külge tähise 2.

Raskusastmete gradatsioon

1 – nn linnainimese ja koera rada. Võite kaasa võtta väikese veepudeli endale ja koerale, aga saab ka ilma. Võileibu pole vaja. Läbitav 1 tunniga või vähem.

2 – rada matkasellidele. Paari tunniga on tehtud. Aga siiski peaks arvestama veevajadusega nii endale kui koerale. Eestis tähistame sellega pigem sellised 6 – 10 km pikkused rajakesi.

3 – rada matkajatele. Lisaks veevarudele peaks arvestama nii enda kui koera jõuvarude täiendamise vajadusega. Väike snäkk võiks kaasas olla mõlemale. Siia alla võib minna ka kilomeetrites lühikene, kuid Euroopas juba mõnede tõusumeetritega rada. Kokku peaks hakkama saama 3-5 tunniga.

4 – Nõudlik rada. Läbimine koos puhkepausidega võib võtta aega 5-8 tundi. Lauskmaal vastaks sellele kilometraaž 15+.

5 – korralik päevane matk. Kaasas peaks olema veevaru kui korralikum söök ja varuriided.

6 – mitme päevane matk (kuigi neid praegu siin ei ole).

Tehnilise keerukuse gradatsioon

A – lihtne. Kattega rada linnas või maal, või siis looduses jälgitav metsarada. Hargnemisi on, aga mitte palju ja need ei ole komplitseeritud.

B – keerukamad rajad – võivad sisaldada veetõkkeid või märjemaid kohti. Mägedes ka lühemaid treppe või muid takistusi, kus võib olla vaja koera aidata või lausa kanda. Võib esineda via-ferrata elemente enda julgestamiseks (käsipuud, terastross, redelid). Üksikud lume-või jää elemendid rajal. Soovitame kasutada rajakaarti mobiiltelefonis.

C – kaugemad piirkonnad, tehnilisi oskuseid või varustust nõudvad rajad. Komplitseeritumaid via-ferrata elemente või lühikese avatud ronimist nõudvad rajad, üle matkasaapa veetõkkeid sisaldavad lõigud. Võib esineda vajadus julgestada ennast, kaaslast või koera. Kaasa tuleks võtta kaks akupanka ja arvestada võimalusega, ei kõikjal mobiililevi ei ole.

Tähistus on subjektiivne

Klassifitseerimine on alati mõnevõrra subjektiivne. Mida kogenum matkaja, seda rohkem osatakse oma oskuseid ja jõuvarusid hinnata. Seetõttu on siinna tähistus pigem väiksema kogemusega matkajatele ja neile, kes endale uusi radu avastavad.

Jälgige ilma ja aastaaega

Klassifikatsioon ei arvesta ilmaolusid. Seetõttu võib ka 1A rajal äikesega puu all vihma möödumist oodates asi hapuks minna. Veelgi enam võivad ilmaolud muutuda mägedes. Kindlasti on südasuvine kuivanud kosekesega rada väärt B kategooriat, aga  lumesulamise aegu võib sama rada olla üsna ebameeldiv või isegi läbimatu.

 

Loading

Leave a Comment