Doggotravel jalutusringi kategooria: 1A kuni 5C

Seletame siin artiklis lahti, mida tähistavad jalutusringi pealkirjas olevad müstilised tähe ja numbri kombinatsioonid. Näiteks 2B või 4C? Mingi salakeel ilmselt? Kaugel sellest. 

1+A: raskusaste+tehniline nõudlikkus

Number tähendab raja raskusastet ja täht – tehnilist keerukust. Seega 1A tähistab väga kerget ja lühikest matka (1) ja rada on läbitav ilma igasuguse erilise varustuseta (A). Tavaline käimisjalats on OK. 

Nimelt käivad koeraomanikud ka Euroopa mägedes ja kui meiesugune lausikurahvas satub kõrgustesse, siis on enne päevamatkale asumist mõistlik hinnata oma võimeid ja oskuseid.

Eesti matkadel see arusaadavalt rolli ei mängi – meie matkad on reeglina lühikesed ja ei nõua ka mingeid erilisi tehnilisi oskuseid. Kuid päris mägedes tuleb arvestada nii tõusumeetreid kui seda,  kas vahepeal on vajadust ronida mööda redeleid või lausa via-ferratat, kus paremal on kuristik ja vasakul püstine kaljuserv. 

Koeraga matkajate jaoks kohandatud klassifikatsioon

Oleme kategooriatega tähistamisel eeskujuks võtnud Euroopas via-ferratade tähistamisel Smith/Fletcher  süsteemi, mis koosneb numbri ja tähe kombinatsioonist. See on pisut sarnane UIAA (Rahvusvaheline Alpinismiföderatsioon) klassifikatsiooniga.  Kellele huvi pakub, võib lugeda erinevatest süsteemidest siit.

Oleme ausad, koeraga päris igaüks alpinismimatkale ka ei lähe. Ja Doggotravel sisaldab ikkagi jalutusringe koos koeraga. Jalutusringe peaks saama läbima tunni-paariga ja üle ööpäeva kestvat pingutust nõudvad radu siit ei leia.

Aga mida siis 1A tähendab? Või 3C?

Numbrid 1-5 märgivad raja läbimiseks vaja minevaid jõuvarusid ehk vastupidavust. Seega 6-7 kilomeetrine rada ilma märgatavate tõusumeetriteta saab külge tähise 2. 

Raskusastmete gradatsioon

1 – nn linnainimese ja koera rada. Võite kaasa võtta väikese veepudeli endale ja koerale, aga saab ka ilma. Võileibu pole vaja. Läbitav 1 tunniga või vähem.  

2 – rada matkasellidele. Paari tunniga on tehtud. Aga siiski peaks arvestama veevajadusega nii endale kui koerale. Eestis tähistame sellega pigem sellised 6 – 10 km pikkused rajakesi. 

3 – rada matkajatele. Lisaks veevarudele peaks arvestama nii enda kui koera jõuvarude täiendamise vajadusega. Väike snäkk võiks kaasas olla mõlemale. Siia alla võib minna ka kilomeetrites lühikene, kuid Euroopas juba mõnede tõusumeetritega rada. Kokku peaks hakkama saama 3-5 tunniga.  

4 – Nõudlik rada. Läbimine koos puhkepausidega võib võtta aega 5-8 tundi. Lauskmaakilomeetreid 15+.

5 – korralik päevane matk. Kaasas peaks olema veevaru kui korralikum söök ja varuriided. 

6 – mitme päevane matk (kuigi neid praegu siin ei ole). 

Tehnilise keerukuse gradatsioon

A – lihtne. Kattega rada linnas või maal, või siis looduses jälgitav metsarada. Hargnemisi on, aga mitte palju ja need ei ole komplitseeritud.   

B – keerukamad rajad – võivad sisaldada veetõkkeid või märjemaid kohti. Mägedes ka lühemaid treppe või muid takistusi, kus võib olla vaja koera aidata või lausa kanda. Võib esineda via-ferrata elemente enda julgestamiseks (käsipuud, terastross, redelid). Üksikud lume-või jää elemendid rajal. Soovitame kasutada rajakaarti mobiiltelefonis. 

C – kaugemad piirkonnad, tehnilisi oskuseid või varustust nõudvad rajad. Komplitseeritumaid via-ferrata elemente või lühikese avatud ronimist nõudvad rajad, üle matkasaapa veetõkkeid sisaldavad lõigud. Võib esineda vajadus julgestada ennast, kaaslast või koera. Kaasa tuleks võtta kaks akupanka ja arvestada võimalusega, ei kõikjal mobiililevi ei ole. 

Tähistus on subjektiivne

Klassifitseerimine on alati mõnevõrra subjektiivne. Et kogenumad matkajad teavad ise juba kuju minna ja kuidas ennast hoida, siis pigem on tähistus mõeldud väiksema kogemusega matkajatele ja neile, kes uusi radu avastavad. 

Klassifikatsioon ei arvesta ilmaolusid, mistõttu teoreetiliselt võib ka 1A rajal äikesega puu all vihma möödumist oodates asi hapuks minna. Veelgi enam võivad ilmaolud muutuda mägedes – rada, kus sügisel B kategooria rajal asuv kokku kuivanud kosk muudab suve alguses lumesulamise aegu raja läbimatuks.  

Loading