Toimunud koolitus: koera sotsiaalne premeerimine (Joanna Hewelt) 

Soovitud käitumise saavutamiseks kasutatakse koerte treenimisel kõige sagedamini toitu ehk maiuseid. Samas, on koeri, kes annavad endast kõik, et piiksupalli või lemmikmänguasja kätte saada. Kuid kas see on kõik, mida koerad tahavad? Või saab koeraomanik pakkuda oma lemmikule veel midagi, mis teda huvitab ja “tööle” paneb? Mingi võlusõna ehk?

Paljudel koeraspordialadel nagu agility või rallikuulekus, on keelatud maiustega võistlusrajal möllata. Nii võivad esimesed võistlused algajatele osutuda parajaks peavaluks – kuidas saada koer õiget asja tegema, kui maiust näpu vahel pole?

Ka paljud kodukoerte omanikud võtavad jalutuskäikudele kaasa taskupõhja maiuseid, et oleks lihtsam teistest koertest mööduda või muud soovitud käitumist premeerida. Aga mida teha siis, kui kotletist on taskus alles vaid puru ja viinerist vaid mälestus?

Suhted on olulised

Koerad on sotsiaalsed olevused ja hea kontakt ning usalduslik suhe koerajuhi ja koera vahel on valuuta, mille väärtust ei devalveeri ei taskust otsa saanud maiused ega ka halb ilm. Õppige oma koera tundma, tema õpib ju teid lugema iga päev. Ja saate ehk teada, et talle meeldib lisaks taskust ilmuvatele maiusepaladele kuulata teie häält. Või motiveerib teda lihtne pai või seljasügamine, aga võibolla hoopis aktiivne mäng või rahmeldamine.

Seetõttu võib öelda, et ega koera sotsiaalses premeerimises iseenesest polegi suurt müstikat. See on nagu inimeste vahelgi – kui teilt palutakse teenet, siis kõike ei tehta ainult otsese ja vahetu kasu pärast vaid lihtsalt selle pärast, et tore on. 

Sotsiaalse motiveerimise kombineerimine maiuste ja mänguasjadega annab koeraomanikele ühe meetodi juurde, kuidas oma koera suunata ja temaga veelgi parem suhe saavutada.

Sotsiaalse premeerimisega sammuke kõrgemale

Sotsiaalse motiveerimisega võib aga saavutada ka ekstratulemusi. Nii on koolitaja ja võistleja Joanna Hewelt (Poola) jõudnud mitmel korral kuulekuses FCI maailmameistrivõistluste finaali. Ta kasutab koerte treenimisel oma varasemaid kogemusi äärdeilterjeriga (Airedale terjer), mille ta sai vabatahtlikuna Gdanski otsingu- ja päästekoerte grupis tegutsedes. Seal koos koeraga kogetu tekitas nende vahele eriliselt usaldusliku suhte, millele oli tal võimalik rajada sotsiaalse premeerimise vundamendi. Sealt sai see alguse.

Millest siis alustada?

Koeraomanikes tekitab kindlasti küsimusi, kuidas sotsiaalset premeerimist praktikas rakendada. Esmalt tuleks selgeks teha, mis motiveerib teie koera paremini või halvemini, või mida ta lihtsalt viisakalt teie juures talub.

Näiteks osad koerad ei armasta tegelikult füüsilist kontakti sellisena, nagu inimesed seda pakuvad. Saime koolituse individuaalosa läbimisel oma koera kohta selge vihje, et sotsiaalse motiveerimise vahendina meie whippet Foxy tegelikult paitamist väga ei hinda. Ta talub seda, aga kui tal on valida, kas lasta endale pai teha või meiega koos lihtsalt natuke ringi joosta, siis ta pigem valiks viimase variandi. Samas nägime koolitusel teisi koeri (nt bokser, borderkolli), kes silmnähtavalt mõnulesid omaniku puudutuste peale. Ja samas, oli väga põnev kõrvalt vaadata, kuidas Belgia lambakoer läks omaniku hääle peale sõna otseses mõttes pöördesse. Ilmselgelt tekkis lambakoeral küsimus, mida omanik talle öelda tahab, kas peab kuhugi tormama, kas kusagil on action, kus on kurjategija kes tuleb kinni pidada või mis. 

Joanna Hewelti praktiline koolitus

Ühesõnaga, kuigi võib tunduda, et sotsiaalne premeerimine on imelihtne ja piisab lihtsalt pealehakkamisest, siis on siiski väga oluline esmalt mõista, mis sinu koerale tegelikult meeldib. Meil oli teemaga rohkem kurssiviimiseks suurepärane võimalus osaleda SkippMaster (Ege Taliaru) korraldatud koolitusel. Selleks, et sotsiaalset premeerimist teha tulemuslikult ja seda igapäevases treeningus saaks kasutada, oleks mõistlik kuulata teoreetilise ettevalmistuse kui praktilise kogemustega koolitajat. 

Joanna Hewelti koolitus oli üles ehitatud 2-tunnisele teoreetilisele loengule. Sellele järgnes 3-tunni vältel koerte ja omanike suhtlemise individuaalne analüüs, mida võisid kõik osalejad jälgida. Osales kuus erinevast tõust koera. Oli praktiline ja hariv.

Soovitame, pärast vaatate oma koera natuke teise pilguga. Ja tema ilmselt teid ka.

Loading

Leave a Comment