Koer autos: milline sõiduk on koeraomanikele parim valik?

Koeraomanikud on üldiselt liikuv seltskond. Koer vajab jalutamist, mõned harrastavad koerasporti või käiakse näitustel. Auto on koeraomanike suur sõber. Kuigi saab ka ilma. Lihtsalt palju vaba aega peab olema. 

Milliseid valikuid teha, kui senine sõiduvahend on oma aja ära elanud ja ees terendab autovahetus? Millised auto omadused on koeraomanikele olulised?

Mul on olnud võimalus Accelerista.com kaasautorina jälgida autovaldkonna arengut mitme aasta vältel sisepõlemismootoritest elektrisõidukite ja vesinikautodeni. Koeraomanikuna oskan hinnata detaile ja autode omadusi, mis peremehi köidavad või marru ajavad ja mille vastu võiks end vaktsineerida.  

Ja kes tahaks kohe näha koondpilti, siis artikli lõpust leiad tabeli sõiduriistadega, mida koeraomanik võiks silmas pidada. 

Igale vajadusele oma lahendus

Ütlen kohe ära, et ei ole ühte ja ainumast parimat sõidukimarki või -mudelit, mis oleks vaieldamatult koeraomanikele parim. Iga pere on oma vajadustega eriline: mis sobib ühele, ei pruugi sama hästi töötada teiste juures.  

Nii palju kui on koeraomanikke, on ka vajadusi ja harjumusi. Üks koer on harjunud sõitma tagaistmel, teine koerapuuris. Ühega käiakse kord nädalas matkal, teine on omanikuga igapäevaselt põllul või kontoris kaasas. Kolmas omanik käib võibolla aeg-ajalt (ilma koerata muidugi!) Audru ringrajal adrenaliinijahil  ja neljas kord aastas euroopas või põhjamaades autoreisil. Kirju seltskond nõuab mitmekesiseid lahendusi.  

Ka koerad on erinevad: kui taks mahub ära pisikesse reisikorvi, siis kahe leonbergeriga reisimiseks on vaja juba korralikku veovahendit. 

Kas isiklik auto on ainus võimalus?

Kindlasti mitte. Autost loobumine võib olla teadlik keskkonnahoidlik valik. Milleks linnainimesele auto, kui liikuda saab ka ühistranspordiga ja suurema osa ajast konutaks auto linnatänaval järgmist sõitu oodates. Maapiirkonnas elades sellist luksust ei ole. Maakatele või valglinnastunutele on auto Eestis peaaegu et inimõigus.

Olen kuulnud koera treenimisele pühendunud teismelisest, kes ei pea paljuks ühistranspordiga koos koeraga ühest pealinna otsast teise nädalas mitu korda trennis käia. Respekt!

Aga kui treeninghall asub linnast väljas,  ei ole logistika ilma isikliku autota enam mõistliku ajakuluga teostatav. Täiskasvanuil  on võimalus kasutada (lühi)rendiautot. Kirjutasime oma kogemustest Toyota C-HR lühirendiga siin

Autota oled piiratud

Ka linnas elavatel on koeraomanikel ilma autota võimalused ahtamad ja aega kulub rohkem. Mitte kõik autorendifirmad ei luba lemmiklooma autosse. Ka on osadel koeraomanikel ootused sõiduvahendile vahel  keskmisest kõrgemad – osad vajavad kõrgemat kliirensit loodusesse minekuks, osad keskmisest suuremat pagasiruumi koera ohutuks vedamiseks transpordipuuris ja kolmandad eelistavad vilgast pisiautot,  mida saab igasse pilusse parkida.

Rendiauto puhul ei ole sugugi kindel, kas koerapuur või koera ohutustraksid sellega klapivad. Samuti on olulised harjumused: kui koer hüppab autosse ning istmepadja või tagaluugi kõrgus on iga kord erinev, siis vajab see harjutamist, et ei tekiks vigastuse ohtu. 

Mõnele koerale on autosõit lihtsalt paratamatus ja mõnele korralik stressiallikas. Lihtsam oleks mitte lisastressi luua pidevate uute olukordadega.

Samuti on tõenäoline, et juht käitub oma isikliku teda-tuntud auto roolis enesekindlamalt ja roolib sujuvamalt. Koertel võib ka süda pahaks minna!  

Takso või sõidujagamisteenus? 

See töötab koeraomanikule mööndustega. Kõige markantsem juhtum oli meil, kui end lemmikloomasõbralikuks märkinud Bolt võõrkeelne juht meid pika hambaga autosse lubas. Tingimusel, et koer peab lamama tagaistme all põrandal. Vaikselt. Õnneks oli lühike sõit, aga kuna kurve võeti põhimõtteliselt kummivilinal, siis vedas, et keegi autosse ei oksendanud. Inimesed, ma mõtlen.                  

Pagasiruumi suurus on oluline, aga mitte ainult!

Kahtlemata on sõiduvahendi ruumikus koeraomanikele oluline mõõdupuu. Siiski sõltub pigem sobiva auto suurus rohkem nii koerast ja teiste pereliikmete arvust ja vajadustest. Autoostjad hindavad sageli pagasiruumi suurust kui üht  kõige tähtsamat auto omadust. Räägin oma kogemusest: mida aasta edasi, seda väiksema pagasiga me reisime. Oluliselt vähem muret kaduvate asjadega. Ei ole nii, et koeraomanikel tuleks automaatselt eelistada suuri universaalkerega autosid või lausa väikebusse. Ent oma iva selles on siiski. 

Kui koer reisib pigem auto salongis, siis võib pagasiruumi suurus olla täiesti teisejärguline. Tõsi,  koeraga koos liikudes tuleb arvestada nii tema toidu, söögi- ja jooginõu või muude tarvete kaasa vedamise vajadusega. Aga seda ei ole kuigi palju! 

Pealegi on võimalik auto pagasiruumi suurendada katuseboksiga.       

Kuhu paigutada külmik?

Meie koer koer on osaliselt toortoidul (BARF). Põhimõtteliselt peenestatud liha ja siseelundid, mis säilib vaid külmutatult. 

Selleks, et suvel vedada seda kraami kaasa, on vaja leida autos külmikule asukoht. Ega üksikul saarel või väiksemas maakohas toortoitu poest ju igapäevaselt ei leia. Nojah,  kui muud üle ei jää, tuleb teha kompromiss ja näiteks veise hakklihale üle minna. Aga ka seda tuleb hoida külmikus.

Meie veame külmikut universaalkerega auto pagasiruumis. Mahub ära, tegelikult saaks ka väiksemaga hakkama. Ehkki siis ei mahuks enam peremehe õlled. 

Oluline on, et teie auto elektrisüsteem võimaldaks külmikut laadida ka siis, kui auto mootor ei tööta. Meie lasime paigaldada sellise elektripistiku Ravolaris.  

Kuhu mahutada koerapuur?

Mis siis saab, kui lisaks külmikule on pagasiruumi vaja mahutada spetsiaalne koera transpordipuur. Seda muidugi juhul, kui koera on harjutatud seal reisima. Soovitan siis enne auto soetamist mõõta üle nii koer, puur ning külmik. Võibolla selgub, et peale puuri ei saagi suurt rohkemat sinna paigutada ja külmiku asemel tuleb järelkärus lumehange hakata kaasa vedama, et toores liha ikka säiliks. Ja kas tagaluuk ikka sulgub? Ja mis saab tagaistmetest, kas need ikka jäävad alles? 

Hea, et Thule katuseboksi saab rentida. Mahutame oma asjad sinna, kui koer ja tema tarbed on vallutanud pagasiruumi. 

Turvavarustuse kinnitused

Ruumikusest olulisemgi on, kuhu saab autos kinnitada turvavarustuse? Olgu siis turvapuuri pagasiruumis või turvatrakse salongis.

Näiteks on osadel autodel tagaistme keskmine turvavöö paigutatud lakke. Kui teil õnnestub kergekaalulise koera traksid selle külge kinnitada, siis on koeral mugavam leida tagaistmel turvalist asendit. 

Reeglina kinnitatakse traksid lühikese kuni 40 cm rihmajupiga turvavöö klambrihoidjasse, nii on turvalisem. 

Aga turvavöö klamber paikneb ju istmepõhja sees. Saab hakkama, aga koeral ei pruugi enam mugav olla. Samuti, kui kasutate tagaistmete kaitseks vanni moodi istmekatet, siis tõenäoliselt ei satu turvavööde kinnituskohad sobivatesse kohtadesse. Ülalt tulev rihm on mugavam lahendus. 

Kellele pakub huvi, siis meie istmekatte on valmistatud käsitööna üks ääretult abivalmis istmekatete väiketootja Viljandis, kelle läbimõeldud ja viimistletud tooteid julgeme soovitada. Kui alguses kõhklesime, ega see kate meile liiga suureks ei jää, siis mugavate patjadega kujundasime tagaistme meie külmavaresele meeldivaks reisipesaks. 

Seal on üle elatud ka mõned äkkpidurdused – tänu kõrgetele servadele ei libise koer ohuolukorras vannikujulisest istmekattest välja ja tunneb seal ennast oluliselt kindlamalt.  Ja auto iste jääb puhtaks ka poriste ilmadega!  

Margi- ja mudelipõhised spetsiaalsed koeratarbed

Autot valides uurige müüjalt, mis koeratarbeid nad pakuvad. Siis on kindel, et lisavarustus autosse klapib.
Saadaval on mudelipõhised koeravõred, ehkki pagasiruumis lahtiselt koera vedamine ei ole just kõige turvalisem reisimisviis ja eelistada võiks koerapuure. Siis ei ole pakid ja koer pagasiruumis segamini. 
Pagasiruumi plastist põhjakate kaitseb sisustust poriste käpajälgede ja polstrisse imbuvate karvade eest. Tänu sellele võib olla hiljem auto järelmüügiväärtus kõrgem.  Pagasiruumi põhjakate võiks olla margipõhine, sest siis on kindel, et saate mugavamalt ligi koormakinnituse aasadele ja põhi on tervenisti kaitstud. 
Sageli pakutakse ka tagumise põrkeraua värvikihti kaitsvaid plastikkatteid. See on mõeldud olukorraks, et koer oma küünistega värvi ei rikuks pagasiruumi hüpates. Meie paigaldasime oma autole selle. Aeg on näidanud, et kuna veame koera tagaistmel, ei ole põrkeraua kaitse praktiline väärtus meie jaoks suur.    
 
Näiteks Toyotat hankides pakub Amserv lisavarustusena auto istmekatet ja turvarihma.    

Nahkistmed, istmesoojendus ja kliimaseade

Nahkistmekatted ei ole koeraomanikele parim lahendus. See on küll tekstiiliga võrreldes paremini puhastatav, kuid koera küüned võivad katet kergemini kahjustada. Ka on nahk tekstiilist libedam. Kui istmekatet mitte kasutada, võib koer kergemini kurvides või pidurdamisel istmelt maha libiseda. 

Kuna meie koer on suur külmavares, siis tagaistmete elektriline istmesoojendus on üks oluline varustuselement. Samuti on hea, kui taga on võimalik eraldi õhutemperatuuri reguleerida. 

Tesla elektriauto mudelite  Model Y, Model 3, Model S ja Model X standardvarustuses on kliimaseade,  mida saab sättida nn koerarežiimi – suvel jahutama ja talvel autosalongi soojendama. Omanik saab telefoniekraanile teate,  kui aku laetus langeb alla 20%. See on üks põhjus, miks Teslat kaaluda!  

Mina tunnen oma Subarus talvel puudust seisuküttest. Väga mõnus oleks eelsoojendatud autosse ronida või soojas autos oma agilitytrenni platsijärjekorda oodata. Jätaksin miinuskraadidega koera autosse ootama rahulikuma meelega. Seisusoojenduse saab tellida koos uue autoga nii et garantii säilib, või paigaldada hiljem. Näiteks Tallinna lähedal Peetris asuvas Ravolaris  (Mugav Auto). Muuseas kliente võtab seal sageli vastu koos oma palliga omaniku labrador!      

Uste lukustamine ilma valve alla panemiseta

Uurige automüüjalt, kas ja kui mugav on auto uksi lukustada nii, et auto valve alla ei jää. Meie autol näiteks tuleks siseandurite väljalülitamiseks iga kord läbi teha vähemalt minutikene kestev käivitusnupu-autopuldi-kindlas-järjekorras lülitamiste trill ja trall. No ei ole mõeldav!
Kasutan selle asemel võimalust lukustada uksed käetoelt. Kuid jama on – kui uks kinni lüüa, siis käib plõks ja kesklukk teeb kõik uksed taas lahti. Õnneks on selleks workaround – kui juhiukse käepidet väljast ust kinni lüües pisut avatuna hoida, siis Subaru Outback (2017) jätab uksed lukustatuks. Voila! Auto juurde tagasi tulles avanevad uksed nagu ikka.    

Kõrgem kliirens

Sõidate puhastatud teedega linnas? Hoiduge maasturitest! Reeglina on suurema kliirensiga autode veermik küll väikeautodega võrreldes vastupidavam, aga mida maasturlikum auto seda a) raskem b) suurema tuuletakistusega c) kütusekulukam d) kallimate varuosadega (nt rehvid). Koerte vaatevinklist on kõrgemad autod pigem out – autosse hüppamine on raskem ja välja hüppamine nt libedale jääle ohtlikum. Ja vaevalt et peremees või -naine nii lahke on, et alati abikäe ulatab ja porise nunnuka süles autosse kannab.
Teine olukord on, kui käite koeraga tihti looduses. Ma mõtlen.. looduses, mitte RMK matkaradade parklates. Parklasse sõitmiseks ei ole linnamaasturit vaja! Ja koer tänab teid, kui väldite metsas viimase 100 meetri läbimist autoga. Kui tulime metsa, miks me siis ei kõnni? Nuusutame parem juurikaalust maakamarat, püüame koos mõne mardika ja kuulame linnulaulu! Isegi loodusesse sõites ei ole vaja tegelikult igale poole oma haisutava autoga trügida! Jätke auto ohutult maanteeveerele, sest ega jäätunud lumevaalu sõites läheb ka linnamaasturi plastikust mootorikate katki sama kergesti kui normaalselt sedaanil või universaalil.  
 

Koeraomanikele spetsiaalne sõiduvahend? 

Jah, ka selliseid on! Nissan valmistas spetsiaalselt mugavaks koeraveoks varustatud Nissan X-Trail for Dogs. Tasub tähele panna, sest koerapesu võimalus on tegelikult praktiline vajadus paljudele koeraomanikele. Ja föönimine võib olla koera tervise huvides täiesti asjalik lisa: märg koer kliimaseadmega autos võib saada külmetuse või hotspoti.

Kokkuvõte: koeraomanike autode kaalumistväärt omadused

🐾 kas koera transpordi turvavarustust saab ohutult autosse paigutada

🐾 spetsiaalsed istmekatted muudavad transpordi turvalisemaks ja hoiavad istmeid määrdumast

🐾 kas autole saab paigutada katuseboksi või vajab see eelnevalt lisavarustust

🐾 kuidas lahendada auto jahutamine ja kütmine, kui peate ajutiselt koera autosse jätma  

🐾 kuidas hoiate koeratoidu värske, kas vajate külm- või jahekappi

🐾 kui mürarikas on autosõit

Mõne jaoks on koerapidamine hobi, kus eurosid ei loeta. Enamike jaoks on koer pereliige, kelle heaolu nimel ollakse valmis paljuks. Autosõit peab olema meeldiv, mugav ja turvaline. Iga pere vajadused on erinevad, ei maksa liialdada auto suurusega, kuid oma vajadusi ei tasu ka alahinnata. Mida sobivam auto, seda kauem sellega sõidate ja kokkuvõttes hoiate kokku suuremaid summasid lepingu- ja vahendustasudelt.   

Pildimaterjal: Nissan, Tesla, pildipangad, Andres Kruus

LOEND: koeraomanike autovalik

TootjaMudel, võimsus, veoskeemTurusegment
*loe SUV kohta
*klassifikatsioonist üldiselt
KeretüüpHind alatesRegistri- massPiduriteta haagisPiduritega haagisKütusArvustusInfo uuendatud
MY2017SubaruOutback 2,5l · 129 kw · 4x4SUV (keskmine D/E segment)universaal18999 €2100 kg750 kg2000 kgbensiin2023.a/01
MY2021CupraFormentor 1,5l · 110kW · 4x2SUV (kompakt C-segment) luukpära30650 €1980 kg730 kg1500 kgbensiin2023.a/01
MY2022ToyotaCorolla Cross SUV 4x4SUV (kompakt C-segment) luukpära
37100 €
2015 kg750 kg0750 kgbensiin/ hübriid2022.a/12
MY2022ToyotaCorolla Cross SUV 4x2SUV (kompakt C-segment) luukpära33500 €1970 kg750 kg0750 kgbensiin/ hübriid2022.a/12
MY2022ToyotaYaris Cross 4x2SUV (sub-kompakt B-segment)luukpära24700 €1690 kg550 kg0750 kgbensiin/ hübriid2022.a/12
MY2022ToyotaYaris Cross 4x4SUV (sub-kompakt B-segment)luukpära29400 €1775 kg550 kg0750 kgbensiin/ hübriid2022.a/12

Loading