Koeraga reisile: Respo mini-caravani valimine ja lisavarustus

Alustame uut artiklisarja, kus anname praktilist nõu ja kirjeldame koeraga reisiva pere  kogemusi autoreisidel. Esimeses artiklis anname soovitusi Respo mini-karavani huvilistele, kel mõttes selle reisikuudi rent või lausa tellimine. Uurime lähemalt, milliseid varustuselemente tasub silmas pidada ja mis kõrvale heita. Saad teada, kuidas meil tellimine õnnestus ja kas garantii korras on olnud vaja midagi parandada.

Oleme Respo minihaagist kasutanud ühe hooaja. Tegime kolme-nädalase reisi Itaalia Alpidesse ning mitmeid väiksemaid sutsakaid Eesti piires saartest-setuni. Me teame, mida tähendab matkahaagises ööbimine nii +30 kraadises südasuvises leitsakus kui -10 kraadises Eesti pakases.

Kirjeldame isiklikke kogemusi, ega ole kuidagi haagisefirmaga seotud. Ostsime oma karavani tavaliste eraklientidena ning meil puuduvad Respo mini-caravani turundushuvid. Seetõttu julgeme olla artiklisarjas objektiivsed ja kirjeldada asju nii nagu nad päriselt meile paistavad. Head lugemist!

Sügis või talv on karavani komplekteerimiseks parim aeg

Haagiste ostmise kõrgaeg on kevadel: siis teevad inimesed suveplaane, nõudlus on suur ja tellimisajad võivad venida pikemakski kui 6 nädalat. Seetõttu on mõistlik just sügisel või talvekuudel oma unelmate minikaravan komplekteerida. Võite rahumeeli uurida erilahendusi ja küsida ka hinnasoodustust – müüjal võib olla suurem kihk teile vastu tulla.

Muuseas – Respo on küll kõige tuntum minihaagiste tootja Eestis, kuid leidub ka alternatiive, näiteks Kupler. Poolas toodab mini-kämpereid Micro-camper , mis näeb Respoga võrreldes mõnevõrra rohkem länbimõeldud välja. Alternatiive leiab kaugemalt veel –  näiteks Türgis toodetavad Carettad või USAs valmivad T@B camperid.  Kui leiame võimalusi, siis tutvustame tulevikus hea meelega ka teisi.

Hooajaväliselt haagise soetamisel jääb peamiseks reisihooajaks valmissättimiseks piisavalt aega. Nimelt tulevad Respo haagised suhteliselt lihtsakoelise sisustusega: põranda all üks või kaks panipaika, põrandal porimatt, laes paar lambikest… ja mugavusvarustusega ongi tegelikult kõik. Päriselt matkamiseks on seda tsipake vähevõitu, aga alguseks hea küll.

Meie tellisime oma haagise kevadel aprillikuu lõpus, mil tellimusi ilmselt oli arvestataval hulgal. Respo müügipoolega suhtlus osutus mõnevõrra komplitseerituks. E-kirjadele pidi ootama vastuseid päris pikalt ja nii jõudsime esimesest pöördumisest tellimuseni alles kahe nädalaga. Tõsi, natuke võttis endal aega lõplike soovide selginemine.

Tarneaeg kaks kuud, aga tegelikult Respo üllatab

Kui haagise komplektsus sai paika, siis ehmatati meid pikema tarneajaga kui kodulehel tellimusvormi täites lubati. Kuue nädala asemel pidi haagis valmima kaheksa nädalaga ja arvestades kontaktist tellimuseni kulunud kahte lisanädalat, tähendas see juba kokku algsest planeeritud graafikust tervelt ühe kuu võrra pikemat ooteaega. Mis oleks nihutanud meie puhkusegraafikuid, mida me endale lubada ei saanud. Peaaegu kaalusime juba tellimusest loobumist, aga jõudsime Respoga mõlemale sobivas tarneajas siiski kokkuleppele.

Täna lubab Respo koduleht tarneks 3-9 nädalat. Seega planeerige tellimist pigem varasemaks kui hiljemaks.

Algsetest segadustest hoolimata ületas Respo meie ootuseid – haagis valmis lubatust kiiremini ja juba 4 nädalaga oli ehitus ja testimine lõppenud.  Nii saimegi maikuu viimastel päevadel Tartust karavani juba kätte. Meeldis ka, et tellimuse esitamisel ettemaksu ei soovitud. Tasusime kogu ostusumma arve alusel vahetult enne haagise liiklusregistris registreerimist.

Mis lisavarustust tasub silmas pidada?

Meie huvi oli komplekteerida endale selline matkahaagis, millega oleks kahel täiskasvanul ja koeral võimalik:
1) matkata kesk-Euroopa suvekuumuses ja päikeselõõsas;
2) ööbida Eestis ja põhjamaades varakevadel ja hilissügisel;
3) olla vajadusel vihmavarjus ja kasutada haagist mobiilse kontorina, teadagi –  Eesti ilmad on heitlikud;
4) vajadusel laadida arvutit ja teisi tehnikavidinaid;
5) valmistada toitu mobiilses õueköögis.

Markiis – vajalik, aga tuuletundlik

Päikeselõõsa eest kaitseks lasime paigaldada Fiamma Pro F35 markiis (499 €). Selle tellimiseks on vaja lisada ka katusetalad (98 €). Markiisi puhul tuleb arvestada tõsiasjaga, et juba kergema tuulega on selle kasutamine komplitseeritud. Näiteks kippus mägedes aeg-ajalt esinevate kergete tuuleiilidega markiisi konstruktsioon öösel ootamatult kolksuma. Ja nii ei jäänudki muud üle, kui üles tõusta ja markiis selleks korraks kokku lappida.

Miks konstruktsioon kolksus, ei saanudki lõpuks aru. Kaks markiisi fikseerivat katusetala on paigutatud suhteliselt katuse keskossa ja ei paku minu meelest markiisi alumiiniumkarbikule piisavalt tuge. Seetõttu kipub kandevkonstruktsioon markiisi lahtises asendis otstest painduma. Võimalik, et see väljendub naksumise ja kolksumisena.

Seetõttu võiksite uurida võimalust, kas ja mis hinna eest oleks võimalik paigaldada katusele kolmas katusetala. Teame, et osadel haagistel on kolmas tala olemas, ehkki see hakkab takistama päikesepaneelile langevat valgust ja kuuldavasti vähendab tuntavalt laadimisvõimsust.

Aga siiski, meie oleks olnud tellimisel ka kolmandast talast huvitatud (kui Respo oleks seda pakkunud). Tahaksime, et markiis kestaks kauem ja seda oleks lihtsam kasutada ka kergema tuulega. Ent nüüd, mil haagis juba valmis, oleks selle eraldi lisamine tüütu. Ei tahaks haagise konstruktsiooni uusi auke lasta puurida.

Õhuvahetus lisaaknaga

Et kuumusega haagises sees võidelda, kaalusime ka ventilaatoriga katuseluugi (+334 €) paigaldamist. Loobusime sellest siiski kahel põhjusel: esiteks teeb ventilaator häält ja öösel seda ei kasutaks niikuinii ja teiseks ei näeks läbi ventilaatori taevatähti. Mis on oluline!

Garda järve ääres ei langenud ka öösel õhutemperatuur palju alla 26 kraadi, kas oleks ventilaatorist abi olnud? Pigem mitte, sest tegelikult aitavad mõlemasse külgseina paigaldatud aknad karavanis õhuvahetusele väga hästi kaasa. Me magame pead haagise tagaosas, kerge õhu liikumine haagise keskosas on väga mõnus.

Seega soovitame lisaakna (+ 576 €) tellimist, meie meelest üks parimaid lisavarustuse elemente. Lisaks õhuvahetusele ja valgusele näeb kohe, kes külla tuleb.

Karavani eesosas on mõlemal küljel täiendavad õhuluugid. Tuleb tunnistada, et nende funktsionaalsusest ja kasulikkusest me ei ole veel hästi aru saanud. Jah, talvel on eest tulev värske õhk hea, ei pea hoidma aknaid avatuna. Aga miks on need siis paigutatud täpselt kütteõhu-avade  kohale? Osa soojast lahkub miinuskraadidega kohe. Lisaks on värskeõhu avad liiga lähedal välisele küttesüsteemi heitgaaside torustikule. Tuulega (ja ka tuulevaikusega!) pressib sealt heitgaase sisse. Tegelikult väärib küttesüsteem pikemalt peatumist.

Tossutav küttesüsteem

Haagises  mugavaks ööbimiseks on küttesüsteem väga vajalik lisandus.  Ka suvel, kui peaks sadama. Öine niiskus tuleb haagisest eemaldada ja küte on väga sobiv vahend. Augustis kondenseerus paari ööga madratsi alla korralik niiskusladu, niiet korraks sai lausa mõeldud, kas veepudel ikka sai korralikult kinni.

Ja kui reisil satute vihma kätte, on hea haagises korraks küte käima panna ja riided ära kuivatada. Respo on kasutaja mugavust silmas pidanud ja lisanud küttesüsteemile (1082 €) kaugjuhtimise puldi ja displei. Puldiga saab kütet ka poolunisena öösel ilma teki alt väljaronimata sisse-välja lülitada või temperatuuri muuta. Hea lahendus!

Pisut võttis kukalt kratsima kellaga displei kasutusmugavus(etus). Küttesüsteem koos elektroonikaga on valminud Hiinas ja mikskipärast vajab seade sisselülitamisel praktiliselt iga kord pärast sõitu kütuse ettepumpamist. Selleks peaks alguses olema kasutusjuhend käepärast, sest menüü ei ole just kuigi loogiline. Nuppe tuleb pressida kindlas järjestuses, aga see on õpitav.

Lisaks olime kord Saksamaal öösel hädas – kütuse manuaalne ettepumpamine ei hakanud lihtsalt tööle. Ainus lahendus oli, kui korraks kogu karavani elektrisüsteem välja lülitada ehk hard reset. Siis ilmus menüüsse kütuse pumpamine tagasi. Hard resettimise vajadust on tulnud ka hiljem ette.

Lisaks vajas õppimist, kuidas seadistada küttesüsteem temperatuuripõhiseks, mitte vaikimisi seadistatudvõimsuspõhuseks. Temperatuuripõhine süsteem hoiab ühtlaselt karavanis temperatuuri ja töötas meil hästi nii +5 kui -10 kraadiga.

Probleem on, et küttesüsteem ise ei lülitu välja temperatuuri hoidmise režiimis kunagi.  Tõsi, seda saab ajaliselt programmeerida. Aga kuna süsteemi käimajooksmisel hakkab meie kogemusel see välja ajama korralikult valget diislisuitsu, siis ma pole tahtnud ajapõhist sisse-väljalülitamist reaalselt kasutada.

Kütte käivitamise ajal on targem karavanis mitte viibida. CO2 tase on meil paar korda tõusnud ohtlikult kõrgele ja majake on vajanud korralikku tuulutamist.

Diislisuitsuga saate kämpingutes kaasmatkajate tähelepanu – meilt on kaastundlikult uuritud, kas kõik on korras ja ega tuletõrjet ei pea kutsuma. Ja kui ikka väga tossab, siis loomingulisem rahvas võib tulla ekslikult kanepit küsima.

Ei maksa parkida teistele väga lähedale – kui summuti on sihitud kellegi karavani aknasse, võite saada mõnelt saksmannilt lillepotiga.

Kaalun tõsiselt kuumakindla lisatoru paigaldamist, millega saaks karavani küttesüsteemi suitsu juhtida meetrijagu eluruumi värskeõhu avadest kaugemale. Õnneks on Respo paigaldanud karavani CO2 anduri ja kuigi CO2 näidud kipuvad küttesüsteemi käimapanekul taevasse lendama, lähevad need jälle alla, kui süsteem lõpuks töös. Lihtsalt tuulutama peab väga korralikult. Ja pikka meelt peab olema.

Olen kaalunud sel teemal ka Respo garantiisse pöördumist. Aga et Respo garantiiteenindusega on meil pisemategi muredega üsna lootusetud kogemused, siis pigem tuleb ära kannatada ja küttesüsteemi omapäradega harjuda.

Elektrisüsteem, aku ja laadimistrikid

Koos küttega on vaja tellida karavani elektrisüsteem (371 €), sest diisli kütusepump vajab elektrit. Elektrisüsteemi jaoks tuleb osta tiislikast ehk panipaik (233 € või 271 €). Meie võtsime väikese, kuna suur kast tundus pildil väga jõhker. Ja kindlasti vajab kasti asjade paigutamine mingi sisemise organiseerimissüsteemi paigaldamist. Kui kuhjata tiislikast tihkelt kraami täis, ei ole kuigi mugav vajaliku kraami väljaotsimine. 

Selleks, et akut (muuseas, selle hangite ise!) ei peaks kogu aeg juhtmest laadima, siis saab Respo karavani katusele ka päikesepaneeli (401 €). Meie oma reisidel oleme olnud valdavalt juhtme otsas. Seega ei tea veel, kui kaua 100Ah AGM-aku koos päikesepaneeliga reaalselt kestab. Oleme kaalunud ka akujaama soetamist, aga see on eraldi lugu.

Seetõttu ma ei julgeks Respot täiesti off-grid metsamajakeseks pidada. Üsna tõenäoliselt ei kata 100W päikesepaneel ja 100Ah aku kaasaegse matkaja kõiki vajadusi.

Hea, et uurisin enne tellimist, kas oleks mõistlik auto 7-pin kärupistik vahetada 13-pin vastu. Mõtlesin sõidu ajal karavaniaku laadimisele. Selgus, et pole mõtet unistada – karavani sisene elektrisüsteem on autost täiesti eraldatud ja iseseisev, mistõttu autost karavaniaku laadimist ei saagi Respo tekitada. Kurb! Karavaniaku lisalaadimine vajab 220v võimalust. Seda ei saa laadida auto kärukonksu pistikust.

Häda pärast on võimalik karavani akut laadida laagriplatsil nii, et teete autos inverteriga 220v ja viite elektri autost pikendusjuhtmega tiislikasti. Nimelt paneb Respo kaasa 220v Bosch C3 akulaadija ja sellega peaks vähemalt kütteks hädapärase särtsu akusse sisse saama.

Elektrisüsteem vajab tõsisemat tootearendust

Küll aga oleme pettunud karavani inverteri lahenduses. Juba esimesel reisil põles inverter maha. Sellele järgnenud Respo garantiikäsitluse protsess oli kuni vea põhjuse selgitamiseni igati paljulubav. Saatsin mure kirjelduse koos piltidega müüjale, kes ühendas mind kohe tootespetsialistiga. Veel mõned juhendamised e-maili ja telefoni teel ja sain inverteri omal jõul karavani tiisilikastist kätte ja inverteri mittetöötamise põhjuse selgeks. Veekahju!

Ja siis tuli “bummer”.  Respo konsulteeris oma inverteri tarnijaga, kes ilmselt keeldus veekahju tõttu garantiikorras seda välja vahetamast.

Ja Respo tootespetsialist pidi leidma probleemine loova lahenduse. Mikskipärast otsustati see 50 € lisakulu kliendi kraesse sokutada.

Respo hinnangul ei saanud veekahju tekkida konstruktsioonivea tõttu, vaid hoopis rumal klient avas vihmaga tiislikasti.

Seega peavad Respo minihaagise omanikud olema tähelepanelikud – isegi kui tiislikastist peaks kostuma  nukker piiksualarm ja kärsahais ennustab peatselt algavat tulekahju, ärge mitte mingil juhul tiislikasti avage! Hoidke  pöidlad peos ja lootke, et ehk läheb mööda. Nali. Aga just nii oleks tulnud mul käituda, kui oleksin tahtnud kindlust, et Respo oma prohmaka garantiikorras ära parandaks.

Kellele huvi pakub, mis täpselt inverteriga juhtus ja kuidas me probleemi omal jõul lahendasime, saab sellest peagi lugeda.

Asja iva on –  Respo läbi aegade paigaldanud invertereid tiislikasti nurka õhutusavad ülespoole.

See ei ole parim lahendus, kui vihm peaks serva alt sisse pugema.  Tootjad eelistavad invertereid paigaldada haagises päris kuiva kohta. Võibolla meie tiislikasti tihend ei olnud kõige paremini paigaldatud, kes seda teab. Aga igal juhul oli vihmase ilmaga sõites tilkunud vesi inverteri õhutusavadesse ja tagajärjeks oli paha-paha.

Tootearendus oleks lihtne – probleemi ennetaks inverteri asendi muutmine rõhtsaks või siis mingi katte paigaldamine õhutusavade kohale. Minu meelest on see nagu väike konstruktsiooniviga, mida peaks tootja arvestama.

Lisaks on meil inverter ühendatud aku külge lihtsalt otsekaablitega. Kaablitele ei ole lisatud lülitit ega ka sulavkaitset. Karavani pealülitist inverterisse jõudev elektrivool läbi ei käi.

See on minu arvates inseneride teine prohmakas – inverter on üks ohtlikumatest lisavarustuselementidest ja kui selle pinge alt väljavõtmiseks tuleb 10 minutit mutrivõtmete ja isoleerpaelaga tiislikastis ukerdada, siis on see puhas tehnikute hoolimatus või tootjafirma koonerdamine.

Ka on Respo paigaldatav inverter 500w modifitseeritud siinusega, seega odavama otsa seade (kohalik internetipood müüs seda suvel alla 50 €, artikli kirjutamise ajal on hind 85 €). Mitte, et ma vajaks suuremat võimsust, kuid puhast siinust oma elektriseadmete huvides tahaksin ma küll. Seetõttu ei ole ma kokkuvõttes üleliia kurb selle üle, et see õnnetu inverter maha põles. Reisil oli mul igaks juhuks kaasas varem enda ostetud inverter ja vajalikud laadimised said sellega tehtud.

Aga Respo elektrisüsteemi kohta ütleks otsekoheselt – on paremaid lahendusi, mis muudaksid elektrisüsteemi ohutuks ja matkajate vajadustele vastavamaks. Seetõttu tekib mul küsimus, kas ikka peaks üldse sellise ebaõnnestunud terviklahenduse eest 371 € välja käima? Võibolla leiate mõne paigaldaja, et oma vajadustele sobiva aftermarket süsteemi ehitada. Tõsi, siis kaotab haagise garantii üsna uljate tingimuste tõttu kehtivuse. Aga nagu mulle näib, siis garantii katab Respo puhul pigem heal juhul kandevkonstruktsiooni, aga mitte lisavarustust.

Positiivsena saab Respo puhul välja tuua, et 12v on veetud ka karavani tagaossa. See võimaldab sinna paigaldada kraanikausi, külmiku või lihtsalt laadida oma nutiseadet. Õige tegu.

Riiuli- ja voodikinnitused

Kui karavani lisaaken oli must-have varustus number 1, siis mina palusin paigaldada tagaossa karavani seintele riiuli või lisavoodi jaoks metallist kinnitused.
Jätsin tellimata voodi ja ehitasin riiulisüsteemi ise ning sügisel jõudsin ka tagaluugist välja keeratava köögi-klapp-tasapinna paigaldamiseni.

Jah, seinakinnitusi võite ka ise teoreetiliselt neetidega panna, aga ma usaldaksin parema meelega seda tööd tegema spetsialisti. Nagu selgus, siis Respo ise ei kasuta tavalisi neete vaid selliseid, mille pea läheb seina sees tavalisest laiemaks ja peab paremini.

Kleepsud

Üks kummalisemaid lisavarustuse valikuid on Respo reklaamidega kleepsud (282 €). Täitsa siiralt, miks peaks inimene oma isikliku raha eest paigaldama haagisele Respo reklaamikleepsud ja tegema tootjale järgmised aastad reklaami?

Ma usun, et inimesed leiavad oma rahale parema rakenduse. Ostke parem selle raha eest amordikomplekt (113 €) ja valuveljed (146 €). Isegi klapplauad on mõistlikum valik.

Ja kui tahate oma karavani isikupärasemaks disainida, küll leiate turult pakkujaid.

Köök

Respo haagisel puudub köök. Aga omapäi matkajatele on söögitegemise võimalus iseenesest mõistetav häidavajadus.

Paigutasime esialgu oma köögikraami kaasaskantava riiulisüsteemi. Selle töötasapinnal sai ka õues toitu valmistada. Sõidu ajal kinnitasime selle kämperi tagumisse ossa koormarihmadega riiulite külge.

See ajas asja ära – väga mugav oli õues süüa teha markiisi all. Samas oli mobiilse köögi karavani sisse ja välja tõstmine alati pisut tüütu tegevus. Selleks, et magamisase valmis teha, oli vaja köök välja tõsta. Ja kes siis täis kõhuga seda jälle sisse viitsib punnitada.

 

Nii sai otsustatud,  et proovime ehitada köögi n.ö statsionaarseks. Kuna tingimuseks oli, et eluruum oluliselt kitsamaks ei tohi muutuda, ehitasin köögilaua tagaluugist välja-klapitavana. Jõudsin seda teha alles sügisel, niisiis pikaajaline kogemus hetkel veel puudub.

Miks ehitasin klapplaua? Sest eesmärk oli säilitada haagise siseruum maksimaalselt magamiseks. Ja laua konstruktsioon pidi olema võimalikult minimalistlik ja kerge.

Selle lahenduse miinus on, et söögitegemise ajal pole katust peakohal. Aga loodan, et saan paigaldada väikese katusepresendi, mille saab luugist välja rullida.

Kontori- või köögilaud

Hädapärast on meil võimalik makarone või teed keeta ka karavanis sees – paigaldasime etteotsa väikese eemaldatava lauakese. Olen seal terve päeva arvutiga tööd teinud. Ka on ööseks hea sinna jätta vidinaid või mis iganes, et need ei risustaks karavani põrandat.

Lauda, nagu ka tagaosa riiulisüsteemi, on võimalik lihtsalt poole tunniga eemaldada ja nii muutub karavan taas lihtsaks kaubaruumiks. Mitte et meil seda vaja oleks, aga võibolla tahaks kunagi teistsuguse köögi- või riiulilahenduse ehitada. Reaalse kasutusega tulevad ikka veel paremad mõtted pähe. Ja seetõttu ei maksa üleliia statsionaarselt sisustuselemente kinnitada. Kleebitavad riidekonksud seinal või puutetundlikud microUSB laetavad LED lugemislambid ei lähe arvesse.

Loading

Leave a Comment