Kuidas koeraga loodusesse minna, kui endal autot ei ole?

Juhtus nii, et pere ainus auto oli suvelõpu õhtupoolikul sõidus. Mida teha, kas loobuda ilusa ilmaga õhtust looduses ja istuks koos koeraga kodus? Või peaks piirduma linnatiiruga? See oleks meile liiga lihtne.
Doggotravel reisiseltskond Foxy the whippet juhtimisel otsustas mugavustsoonist eemalduda ja proovida nädala sees väikest päikeseloojangu loodusretke Laulasmaa maastikukaitsealale. Umbes kolmkümmend kilomeetrit Tallinnast lääne suunas on mõnus rannamännik, kus saab teha tunniajase jalutusringi mere ääres. Aga kuidas sinna kohale saada, kui parasjagu autot käepärast ei ole?

Mis variandid kohale jõudmiseks võimalikud?

Põhimõtteliselt on nii ühistransport (rong, buss) kui auto lühirent võimalikud. Arvestama peab lemmikloomaga reisijale kehtestatud piirangud. Teenusepakkujate kirjalikud reeglid on üsna karmid, reaalsuses sõltub pigem teenindajast ja koerast. Andke kommentaarides teada oma kogemustest!

Busside-rongide puhul on limiteerivaks teguriks ka sõiduplaanid. Isegi kui õhtuks kohale jõuad, siis samal päeval tagasi enam ilmselt ei saa. Meie õhtuse väljasõidu puhul peaks siis telgi ka kaasa võtma. Aga no ebareaalne, eks. Sest tööinimestel on hommikul vaja ikkagi kontorisse jõuda. 

Laulasmaale päris rongiga ei saa. Lähim võimalus oleks sõita Kloogaranda. Noh asi seegi, ehk leiaks seal mereääres ka jaliutamisvõimalusi.

Koerad on rongis lubatud, rihmaga ja reeglipäraselt suukorvistatult. Sisse pääsete koos jalgratastega niinimetatud C-alalt ja I klassi pole lemmikloomaga asja. Eraldi piletit ostma ei pea. 

Meie kogemuste järgi praktikas pole seda suukorvi reeglit reaalselt kunagi rakendatud. Ja kui rakendataks, siis jääks ka ilmselt sõitmata. Õnneks on koer leebe ilmega ja kasvatatud.  

Kehtiva sõiduplaani järgi oleksin ma saanud pärast tööd startida Paldiski rongiga Balti-Jaamast kell 17:08 ja ühe ümberistumisega oleksin 18:32 Kloogarannas kohal olnud. Eks sealt oleks edasi vaadanud jalgsi mööda mereäärt . 

Aga tööinimesele see ei sobi, tööpäev kontoris lõppeb ju kell viis, kaheksa minutiga koju riideid vahetama, koera võtma ja siis veel rongile ei jõua. Jääb seekord ära. Tagasisõiduvõimalust ei hakanud uurimagi, sest poolteist tundi kohalesõiduks kallist õhtust vaba aega kulutada oleks patt. 

Peatus.ee järgi saaks Balti jaamast Laulasmaa suunda startida kell 18:00 ja Tornimäe bussipeatusesse jõuaks juba 19:04. Täitsa variant. Aga kas mind ka koeraga bussi lastakse?

Misse Foobik seal nuusib

Uurin Põhja-Eesti Ühistranspordikeskuse kodulehte ja loen sealt soovitusi lemmikloomaga reisijale: “lemmiklooma tuleb pidada reisi vältel vettpidava põhjaga kastis või kotis”. Hmm? Kotikoerad on ilmselt lubatud. Siiski – segane jutt jätkub: “koerad peavad olema suukorviga ja lühikese rihma otsas.”. Et siis kotis ja veel suukorviga, et topelt ei käriseks? Ilmselt mitte, aga seekord jääb proovimata.

Mitte otseselt põhjusel, et reeglid on karmid.  Ka ajakulu bussiga oleks rongist väiksem – startida saaksin kell 18:00 ja kohal oleks juba tunni aja pärast. Kusjuures tagasi saaksin ka mõistlikul ajal, sest 20:30 tuleb buss taas Tallinna poole tagasi. Päris hea! 

Seekord jääb buss ära pigem seetõttu, et polnud mahti teha õigel ajal eeltööd. Lihtsam ja kahtlemata kallim, aga ka mugavam, oli otsida kontori lähedalt rendiauto, et sellega kiirelt koju sõita, riided vahetada, koer kaasa haarata ja loodusesse sõita. 

Võtaks rendika, kas Bolt või Citybee?

Ausaltöelda suurt vahet ei ole, aga mul ei ole ka suuri kogemusi, mille põhjal saaks üldstusi teha. Lähtun sellest, milline auto parasjagu kättesaadav on. Tunnetuslikult on Bolt pisut odavam. Aga tuleb tunnistada, et nende juures olen sattunud nii tutikate rendiautode, kui siit-sealt kriipsude-kraapsudega sõidukitele. Citybee’s on mulle sattunud vähe värskemad autod.

Seekord oli lähim Bolt’i sõiduk vaba. Eelistasin hübriidset sõidukit ja kiirustasin halli Toyota C-HR juurde, et keegi teda enne ära ei napsaks.

Pisut räämas rendiauto

Nojah, selle rendiautoga oli ilmselt korraldatud nii mõndagi. Juhiuksel mõlk,  märgistatud Bolt rohelise kleepsuga. Rool kleepus imelikult käte külge ja keskkonsoolis oli pudelihoidja ümbrus sama kleepuv, kui autos leviv pisut kummaline lõhn. Aga las ta olla, vähemalt koera vedamine sellises konditsioonis autos ei tundu kuidagi pühaduseteotusena. 

Armatuuris helendas tuluke – rehvid tühjad. Sõitsin tanklast läbi ja pumpasin rehvid nõutud konditsiooni. Otsisin auto menüüst, kus autole selgeks teha, et võtku rahulikult, rehvid on täis ja kustuta hoiatus. Leidsin koha üles, ent mikskipärast märgutuli ei kustunud. Njah, kangekaelne auto see rendiauto. Ju siis oli midagi muud viga. Teavitasin äpi kaudu rendileandjat.  

Bolt’i nõuded lemmikloomade vedamisel

Koerad on õnneks selles Bolti autos lubatud. Nimelt saab rakenduses rentimisel vaadata auto omadusi – kõikides ei ole lemmikloomade vedamine lubatud.
Bolt’i tingimused  on küllaltki karmid – lemmiklooma võib vedada korvis või puuris ja puur peab olema kinnitatud turvavööga. Teisisõnu ei ole suuremad koerad lubatud, sest bernidele mõeldud istmetele mahtuvaid koerapuure lihtsalt väga ei ole. Mõne korvi vast mööndusega siiski leiab. 

Mikskipärast ei ole pagasiruumis koera vedamine lubatud, ei puuri ega puurita, ehkki see on paljude koeraomanike poolt eelistatud variant. Nii püsiks ju salong puhtana ja teiseks saab puure ohutult ka rendika pagasiruumi panna. Way to go Bolt! Uuendage oma tingimusi!

Meie whippet sobib auto salongi hästi, aga siiski, reeglid on reeglid. Kõige lähem korvile sarnane asi oli mul kodust võttes tagaistmele sobiv katteriie. Igal juhul aitas see ära hoida istme määrdumise. Traksidega kinnitasin koera turvavöö külge nii, nagu oma isiklikuski autos.

Puur oleks ohutum, ma tean. Et Bolt nõuab turvavööga kinnitamist, on igati õige nõudmine. See aitab äkkpidurdusel hoida koera esireas sõitjatele selga lendamast. Ja see on isegi väiksem mure, võrreldes võimalike järgnevate raviarvetega, kui vaja väljaväänatud jalga turgutada.

Praktiliselt inimtühi Laulasmaa maastikukaitseala

Ma ei tea, kas septembrikuu esimesel nädalal ei käigi tavalised inimesed enam looduses, sest just äsja on viimane suvekuu asendunud sügiskuuga ning kõigile on suht ükskõik, kas päike loojub nägu ülespoole või jalad ees. 

Meile see sobis. Rand oli inimtühi, vaid üks seltskond ujus Meremõisa telkimisalal, kaks inimest jalutasid oma retriiveriga ja keegi tegi rannas selfisid. 

Foxy the whippet nautis metsas viimaseid mustikaid, rapsis mere-ääres kuivanud taimetuuste ja nuuskis kustunud lõkkeasemetel.  

Auto lühirent on kulukas lõbu

Tuleb tunnistada, et Bolt’i kasutamine õhtuseks väljasõiduks osutus üsna kulukaks lõbuks. 76 kilomeetrit ja 3 tundi ning 14 minutit autorenti läks maksma kokku pea 38 €. Bussiga oleks kahtlemata olnud odavam. 

Samas, eks mugavus maksab, Bolti ajatasu 24 tunni kohta selle klassi autodel on suurusjärgus 28 €, kui kilomeetritasu 100 kilomeetri kohta juurde lisada (+24 €), siis kujuneks päeva hinnaks 52 €. Mis ei olegi üleliia palju, kui võrrelda 3 tunni hinda. 

Citybeel on erinevad ajatasu ja kilomteraaži paketid ja 3 h+30 km oleks maksnud samas mõõdus autoga 28 €, millele tuleks seda ületavas osas juurde 24 senti km ja 18 senti minut. Tsipa kallim, mulle näib.  Ja hübriide ei ole valikus kahjuks. 

Seega soosivad lühirendifirmade hinnakujundused pigem lühikesi sutsakaid kui pikemaid sõite linnast loodusesse. Siis tasuks juba terve päev autot enda käes hoida.  Isikliku auto omamine on siiski veel mõistlikum, kui te just ei piirdu kord kuus autokasutusega. 

Üleskutse Bolt hinnapoliitika korrigeerimiseks

Eriti mõtlikuks teeb, et Bolt hinnakujundus ei arvesta kliendi sõidustiili- rentisin hübriidsõiduki ja püüdsin maksimaalselt kasutada tema elektri jõul liikumise võimekust. Seetõttu kujunes keskmiseks kütusekuluks mul  alla 4 liitri/100km kohta. Seega puhtalt kütusele kulus sõidul c.a 6 €. Ülejäänu oli auto kulum, äpi arendus ja jooksvad kulud. Soolasevõitu. 

Oleks tore, kui Bolt hinnapoliitika võtaks arvesse klientide hoolivust nende kätte usaldatud varasse – maksin ju rehvide täispumpamise eest tanklas täis renditasu. Ja keskkonnasäästlik sõidustiil võiks ka kuidagi kajastuda rendi hinnas. 

Muidu järgmisel korral paneb see klienti pigem täis raha eest paarutama. 

Kokkuvõte

Autojagamine on tore asi küll, kuid praeguse hinnataseme puhul on tegu pigem tavalise lühirendiga. Lisaks on autode seisukord kõikuv ja kunde kraesse jäetakse südamerahuga ka auto pisihoolitsused klaasipesuvee lisamisest kuni rehvipumpamiseni. 

Soovitame Bolt ja Citybee teenuseid kasutada niipalju kui hädavajalik. Linnast välja sõitmiseks leiab siiski taskukohasemaid lahendusi. Eeliseks linnasõidul on kahtlemata see, et näiteks linnatänaval parkimisel ei pea midagi juurde maksma, kõik on hinnas. 

Keda huvitab Laulasmaa maastikukaitseala külastus, vaatab allpool olevat pildigaleriid ja planeerib oma järgmise koerajalutuskäigu nendele radadele.

Loading

Leave a Comment