Arvustus: lemmiklooma GPS jälgimisseade Blaupunkt GS 02

põhimõtteliselt Domino küpsis,  läbimõõt 46mm ja paksus 14,5 mm.  

Alla 100 € + igakuine 4 € makse.   Vaata ostuinfot Tele2 poes.

Reaasel kasutusel tuleb laadida iga 2 päeva tagant, võimalusel iga päev.

Meil juhtus reisil nii. Ei aidanud SIM väljavõtmine või aku tühjenemine. Koduvõrgus hakkas uuesti tööle. 

Blaupunkt äpp vajab hädasti uuendamist. Bugine – saame telefoni pidevalt ungarikeelseid teavitusi. 

GPS kaelarihma kasutamine võimalik vaid Tele2 võrgus ja  operaatorilepinguga.  

Doggotravel soovitus: mõtle enne kui ostad
2.5/5

Mõnekuuline kasutuskogemus näitab, et  Blaupunkt GS02 SOS nupp on küll koera kaelarihma küljes nagu väike (virtuaalne) päästerõngas, kuid ootasin sellelt konkreetselt träkkerilt enamat. Ilmselt on põhjuseks, et Tele2 müüb seda elektroonilist kaelarihma kõikide pereliikmete (lapsed-vanavanemad-koerad-kassid) abistamiseks mõeldud SOS nupuna. Teisisõnu “one-size” seade ei sobigi funktsionaalsuselt kõikidele tegelikult.

Träkker ise on tõesti väike ja kerge – domino-küpsise suurune, millele silikoonist ümbris koos kaelarihma aasadega lisab 2-3 millimeetrit juurde. Aasadest mahub läbi max 22 mm laiune kaelarihm, on träkkeri ohutu ja usaldusväärse  kinnitusviisi leidmine paras pähkel. Panin selle statsionaarselt trakside külge, kasutades plastmassist kaablivitsasid. Ei ole just kõige esteetilisem, kuid ikka parem, kui teine (peenike) kaelarihm metsavahel ülehelikiirusel jooksva koera kaelas.  Kui träkker ise on toredalt tagasihoidliku valge mattvärvi viimistlusega ja karp näeb välja nagu peab, siis lõivu on makstud kasutamiseks hädavajaliku telefoniäpi funktsionaalsuse ja seadme töökindlusega. Sellest allpool pikemalt, nüüd aga olulisema juurde.

 

Veekindlus või pritsmekindlus?

Träkkeri laadimisklemmid jäävad silikoonist ümbrisest välja. Nii ei pea seadme laadimiseks seda iga kord pesast eemaldama. Praktikas on tulnud välja, et kuna kaabli magnet on suhteliselt nõrk, siis tuleb laadima pannes hoolikalt kontrollida, et seade ikka laadima jääks. 

Kuna klemmid on paljad, siis see tähendab ka, et träkker ei ole mitte veekindel vaid kõigest pritsmekindel. Traksidele kinnitatuna jääb träkker kindlalt koerale selja peale ja mul ilmselt ei tule probleeme niiskusega. Aga kui ma kinnitaks seadme tavalisele kaelarihmale, siis see vajuks tõenäoliselt koerale kurgu alla. Ja tilpneks halvimal juhul lompides, lohiseks mööda kraave ja lörtsivaale. Ilmselt väga kaua seade nii vastu ei peaks. 

Aku ei pea

Ent peamine pettumus on aku vastupidavus. Kui Tele2 tooteleht lubab muretut elu kuni 7 päevaks, siis kasutusjuhend on juba tagasihoidlikum – aku vastupidavuseks lubatakse 2-7 päeva sõltuvalt kasutusest. Reaalsus on, et aku peab vastu 2-3 päeva. Õnneks hakkab 20% laetustaseme juures seade häälekalt iga mõne minuti järgi süüa ehk laadimisjuhet nõudma.

Kasutusjuhendis on selgitatud – koormus akule sõltub serverisse asukohainfo üleslaadimise intervallist, mille saab seada vahemikku 1-120 minutit. Ehk siis kõige harvema üleslaadimise puhul tekib logi nähtavatest asukohapunktidest iga kahe tunni järel. Mis aga ei tähenda, et vajadusel ei saaks vaadata onlines seadme asukohta. Need on kaks erinevat funktsiooni. Miks see asukohainfo üleslaadimise funktsioon siis üldse kasulik on, kui aku vastupidavus sellest nii palju sõltub?

Asukoha logimine

Sellisel kujul, nagu Blaupunkt on selle praegu lahendanud, on see funktsioon suhteliselt kasutu. Lõbu pärast võib õhtul või järgmisel päeval üle vaadata, kus koer käis. Reaalselt võiks sellest kasu olla ehk siis, kui vaja tõesti tagasiulatuvalt vaadata, millise naabri õues see kana murti 🙂 ja tõestada naabrimehele, et Sinu koer oli kenasti kodus sel ajal. 

Aga päriselt- praktiline vajadus koera asukohta jälgida tekib siis, kui ta on kadunud ja seda saab teha sõltumata määratud intervallist. Ainus, mida siinjuures aku vastupidavuse juures silmas pidada – et koer tuleb üles leida 1 ööpäevaga. Sest online asukohainfo saatmine kurnab akut. Seetõttu soovitangi laadida akut igapäevaselt või vähemalt enne seadme kasutamist looduses. Sest kui päriselt on seadme abi vaja, siis aku täituvus on kriitiline. 

Praktiline vajadus pidevalt koera asukohalogi salvestada on kindlasti neil, kes kasutavad geofence funktsiooni. Nimelt saab panna äppi teavitama, kui koer liigub määratud GPS keskpunktist liiga kaugele. Ja kui asukohainfo serverisse üleslaadimise sagedus on liiga hõre, siis tuleb teavitus telefoniäppi alles siis, kui koer on juba koduaiast 2h jooksus olnud. Nõme lugu eks…   

Niisiis ei soovita ma seda õnnetut asukohainfo serverisse üleslaadimise sagedust maksimaalselt hõredaks sättida. Testisin ka, kui palju üleslaadimisintervalli maksimaalseks keeramine akule reaalselt kasutuspäevi juurde annab. Kui üleslaadimine panna 5 minuti asemel maksimaalsele võimalikule ehk 120 minuti peale, võiks ju aku kasutus 2-3 korda paremaks minna ehk veaks siis reklaamvideos lubatud 7 päeva väljagi? Aga reaalsus, mis te pakute? Kahest päevast sai siis kolm ja pool. No ei ole mõtet sellisel aku kokkuhoiul, minu meelest. 

Asukoha logimine ei ole järjepidev

Kurvaks teeb, et asukohainfo logimise funktsioon ei tööta igapäevaselt kuigi sujuvalt. Päris tihti juhtub nii, et poole autosõidu pealt asukohasalvestus katkeb. Ja käivitub uuesti suht suvalisel hetkel kusagil järgmisel päeval. Ilmselt on see põhjustatud aku säästmisest – autos on gps signaal takistatud ja nõrk. Aga miks salvestus ei käivitu maagiliselt kohe uuesti, kui koer autost välja hüppab, jääb arusaamatuks.

Vajan koera aktiivsusmonitori 

Asukohaajaloo funktsioonil oleks sügavam mõte, kui tootja oleks viitsinud siia juurde arendada midagi aktiivsusmonitori sarnast. Mind huvitaks sakilise visualiseeritud GPS joone asemel, mitu kilomeetrit koer on erinevatel päevadel käinud ja mis keskmise kiirusega. Siis teaks näiteks, kas vaja toidukogust muuta. Praegusel kujul on see kaardipildilt ajaloo vaatamise võimalus mõttetu kanavaraste püüdmine. Oleks siin juures kasvõi GPX-formaadis eksportimine, et saaksin ise läbitud vahemaad mõõta, oleks sellest juba rohkem kasu. 

Usaldusväärsus lonkab

Autosõit läbi mitme riigi (Läti-Leedu-Poola-Saksa-Austria) näitas esialgu, et kõik töötab nagu peab. Asukohalogi tekkis. Kuid reisi lõpupoole tuli äkki mobiili ekraanile teavitus, et träkker on offline. Vaatasime asja, et tohoh, kas aku tühi. Ei olnud.

Õhtul hakkasin uurima – kasutusjuhend soovitas sellises olukorras seade välja lülitada ja SIM kaart ka välja võtta. Noh, aga kust võiks reisil selleks sobivat mikromõõdus kruvikeerajat saada? Õnneks leidsin autost. Lülitasin seadme välja ja kruvisin korpuse lahti ja eemaldasin SIM kaardi. Ei miskit. 

Kordasin protseduuri korduvalt, hoides seadet väljalülitatuna tunnijagu. Ikka ei miskit. Sellest järeldasin, et no ju siis seade õhtal. Aga mis selle teadmisega Eestist 3000 km kaugusel teha? Õnneks jätkus aku tühjenemine ja paari päeva pärast hakkas träkker häälekalt aku tühjenemisest teatama.

Koju jõudes oli seade kutu. Kordasin igaks juhuks enne garantiikorras tagastamist varem läbitud protseduuri ja võtsin Eestis veelkord SIM kaardi välja, samuti laadisin aku täis. Ja ohoo – äpp teatas, et seade on jälle onlines.

Ühesõnaga, kes seda teab, miks träkker enam Austria või ka teiste riikide võrku ennast sisse ei loginud. Hilisematel välisreisidel on träkkier ikka töötanud. Positiivne selle juures oli, et offline režiimi kukkumisest tuli teavitus ja teadsin arvestada, et seadmele loota enam pole mõtet. 

GPS täpsus(etus) ja veelkord geopiiretest 

Seadme usaldusväärsusega on esinenud probleeme ka Eestis. Hoones sees gps asukohainfo on väga ebatäpne. Väga tähendab siinkohal 20 kilomeetrit errorit. Seega, kui lemmikloom peaks olema piiratud taevanähtavusega kohas (paks mets või hooned), siis reaalselt asukoha täpsus kannatab liiga palju. Ebatäpsust on rohkem, kui teiste kaasaegsete mobiilseadmete puhul. Ja see on oluline puudus.

Kusjuures, kui enne oli jutuks geofence ehk geopiirete funktsioon, siis Blaupunkt GS 02 ei sobi ebakorrapärase krundiga inimestele. Nimelt ei saa virtuaalse aiaga piirata mitte konkreetsete piiridega maaala, vaid äpp laseb fikseerida üksnes keskpunkti, millest liiga kaugele liikumisel tuleb telefonile häire. Minimaalne raadius on 100 meetrit ja maksimaalne 5 km. Sellisel kujul geopiirded on liiga ebatäpsed krundi piiride jaoks, mistõttu see funktsioon on ausalt liiga robustne. Tõsi, natuke kasu temast on, aga lootsin enamat.

Mobiiliäpist ja seadme kasutuskogemusest

Träkkeri kasutamiseks on vaja telefoni alla laadida Blaupunkt SOS äpp. Selles saab avada kaardivaate, mis näitab seadme hetkelist asukohta (uueneb iga 15 sekundi järel) ja muuta seadeid.
Äppi väljanägemine ja funktsionaalsus on ajast ja arust ning funktsionaalsust saaks parendada.
Näiteks saab seadet küll äpist välja lülitada (remote shutdown), aga uuesti sisselülitamiseks on vaja seadme nuppu füüsiliselt pressida. Jällegi, kui kui seade juba on offlines, siis tuleb füüsiliseks väljalülitamiseks kasutusjuhendi järgi kõigepeal välja võtta SIM ja seejärel saab selle nupust välja lülitada. Tundub keeruline? Et vanaema või koer kogemata ise seadet välja ei lülitaks, tõenäoliselt. Aga kui aku kestab 2 päeva, siis vabandage väga – ükski vanaema ega koer ei pane seda jupstükki ise laadima, see on peen töö. 

Blaupunkti IOS äpp (arendajaks HTM Mobile Korlatolt Felelossegu Tarsasag: 10 M käibega ettevõte Ungaris) ise ühtegi vaikimisi seadet ei suuda salvestada. Jätab küll meelde sisselogimisandmed, kuid ei hoia siisselogituna. Ning kui liikumisajaloo kaardilt soovib kasutaja vaikimisi eemaldada mobiilimastide abil positsioneerimised, siis seda sättungit tuleb alati uuesti sisse lülitada. Tüütu!

 

Helistamisfunktsioon pole läbi mõeldud 

Träkkeril on peal füüsiliselt ainus nupp: SOS. Sellega saab välja helistada (teoreetiliselt) nendele numbritele, mis äppis on träkkeri telefoniraamatusse sisestatud. Reaalselt helistab seade välja vaid esimesele telefoninumbrile, kuigi meil on eelseadistatud kaks hädaabinumbrit. Aga kui see esimene ei võta telefoni vastu? Reklaamvideos seda ei proovitud. Seetõttu, isegi kui prooviks, kas 112 saaks panna kolmandaks, siis tõenäoliselt kasutaja jääks seadistamisel hätta. Mis vanaema puhul tähendaks, et SOS teadet kõigile ei saaks saata. Siin ei aita ilmselt ka TELE2 kasutajatoe poole pöördumine, sest võrk ju on olemas, lihtsalt Blaupunkt äpp vajab kaasajastamist..

Ka ei saa träkkerit seadistada telefonikõne ise vastu võtma. Koeraomanikule võiks see olla kasulik funktsioon – helistad et kuulata, kas koer haugub, niutsub, või mis helid kostuvad ümbruskonnast. Praegu on mul ainus variant õpetada koer välja ise kõne vastu võtma. Tõeline väljakutse!

Sunnismaine, aastateks


See on kivi Tele2 kapsaaeda – kui ostate SOS-nupu, siis vaikuid pole – see seade töötab vaid Tele2 võrgus. Praegu 4 eur kuus. Aastas 48 €. Kahe aastaga maksate seadme maksumuse juurde. Selge see, et teenus maksab, aga sunnismaisus ikkagi. See oli 10 aastat tagasi, kui Tele2 müüs odavamaid mobiile ja tehniliste piirangutega kliente nii enda võrku sundis.

Kokkuvõte

Ma ei viska seda träkkerit minema, abi temast on, aga tuleb arvestada puudustega (mida on päris palju ja mis puudutavad tema kõige olulisemaid funktsioone). Kas ta on oma täishinda (99€ ) väärt? On ju turul veel kallimaid seadmeid. Võib ju ka öelda, et saad seda, mille eest maksad. Ent siiski, kokkuvõttes mina vaataksin ka teiste tootjate seadmeid, isegi kui mul see üks juba olemas on.   

Jah, see träkker näeb välja ilus ja kaalub vähe. Aga GPS jälgija on nagu päästerõngas – ta peab töötama ekstreemsetes oludes ja olema see viimane õlekõrs kellele helistad. Kasutaja ootab sellelt kindlustunnet ja usaldusväärsus on a ja o. 

Blaupunkt vana saksa firmana võinuks rohkem vaeva näha kvaliteedi standardite kontrollimisel, kellele ta oma logo kasutuse õiguse müüb ning Tele2 kriitiliselt hinnata, mida oma klientidele edasi müüa.

Loading

Leave a Comment