Kohalik inimeste supluskoht. Asub munitsipaalmaal, kindlasti arvestada elanikega!
Ujumiskoht uuendamisel (2022.detsembri seisuga).
Mida siin saab veel teha? Roosisaare Surfiklubi pakub rentimiseks SUP-laudu või purjelaudu, samuti korraldavad Vagula ja Tamula järvel temaatilisi koolitusi. Uuri lähemalt, kui aktiivne puhkus huvitab!
vajab #käpprover külastust

Ujumiskoha kõrval asub Järvere mõisa park, pindalaga 8,8 ha ja seal on üle 200 erineva puu- ja põõsaliigi. Pargi rajamist alustati 1830.
Järvere mõis (sks.k Jerwen) rajati Sõmerpalu mõisa kõrvalmõisana 1766. Historitsistlikult uusbarokne (kõrge mansardkatus ja voluutfrontooniga keskrisaliit) härrastemaja, niinimetatud vanaproua elamu rajati 20.sajandil.
Tegelikult rajatigi kõrvalmõis ise filosoofiadoktor Friedrich Alexander von Möller’i poolt oma emale. (Vaieldav fakt. Nimelt Rahvusarhiivi fondiloendi järgi hoopis nii: 1718. a mõistis Tartu ülemmaakohus Sõmerpalu mõisa Mülleri pärijatele tagasi ning mõis läks Margaretha Sidonia von Mölleri (snd Müller) valdusse. 1766. a jagati mõis tema nelja poja vahel: Sõmerpalu mõisast eraldati Järvere mõis Adam Johannile, Lilli mõis Christer Reinholdile ja Mustja mõis Walther Wilhelmile; Sõmerpalu mõis jäi Valentin von Mölleri valdusse. Mõis kuulus kuni 1919. a võõrandamiseni Mölleri suguvõsale. Mõisa viimane omanik oli Friedrich von Möller.)
Mõis müüdi kohaliku omavalitsuse poolt enampakkumisel 2006.a Olari Järvloole, seda soovis ka rahandusminister Aivar Sõerd. Nõukogude ajal kuulus Võru Metsamajandamise keskusele.
Vagula järve ida- ja läänekaldad on liivased, lõunas ja kirdes lubimudased.
- Kaguosas on ulatuslik liivane osa (Liivapealne). Järve põhjaosas on leitud 3-6 meetri sügavusel järvemaaki. Samuti on järvest leitud mammuti ja ürgveise luid. Muuseas, järve voolab sisse Kondi oja 🙂
- Keskmine sügavus on 5,3 meetrit, sügavaim koht on 11,5 m. Aastal 1934 alandati veetaset 1 meetri võrra.
- 1930ndatel aastatel õgvendati Võhandu jõesängi ja kaevati Liitva kanal. Selle rajamisega olevat Tamula ja Vagula järve veetaset umbes meetri võrra alla lastud ning selle tulemusena tekkis Tamula rand (Maaleht 2011).